U subotu i nedjelju 08. i 09. lipnja u organizaciji Udruge Uskok Sošice uz sudjelovanje brojnih žumberačkih udruga (Žumberačke vile – Sošice, KUD-a Marko Vukasović iz Samobora i Društva Žumberčana Tadija Smičiklas iz Zagreba) održani su dani Sošica posvećeni akademiku Tadiji Smičiklasu koji je rođen u Reštovu u blizini Sošica.
U zadružnoj kući obitelji Smičiklas u Reštovu ispod spomen-ploče Smičiklasu postavljen je vijenac, a u kući u prisutnost većeg broja mještana i gostiju održan je recital i molitva ishodnica prema Našem grkokatoličkom obredu.Ishodnicu je predvodio sošički svećenik Orel Zakaljuk. Vijenac i svijeću su položili: Janko Radić(Ilas) i Milan Radić(Iltić),a prigodni recital je izvela Alenka Crljenica.
Prisutnima se pred kućom u Reštovu obratio Janko Radić i naglasio da je Tadija bio velikan Uskočkog gorja. Kuća u Reštovu odnedavno ima novog vlasnika – pranećaka akademika Tadije Smičiklasa koji je istaknuo nadu da će kuća prerasti u Smičiklasov spomen dom i da će slijedeće obljetnice kuća zasjati u punom sjaju. U Tadijinom Reštovu Braća Hrvatskog Zmaja postavila su 1928.god. na rodnoj kući spomen-ploču i tako prigodnim načinom obilježili životni put velikog imena Žumberka i Hrvatske.
U Sošicama je u prepunoj dvorani DVD-a Sošice održana svečana tribina na kojoj su predavači iz Matice hrvatske, Parka prirode Žumberak i Žumberačkog vikarijata upoznali posjetitelje sa likom i djelom Tadije Smičiklasa, a dotakli su se i ostalih tema vezanih za žumberačku povijest i kulturu.
Gospodin Nino Škrabe iz MATICE HRVATSKE podsjetio je na ulogu i važnost Žumberka i žumberčana napose za Jaskanski kraj te opisao ulogu Tadije Smičilasa kao povjesničara, znansvenika i političara. Njegov opis je bio jako dobor i veliko mu hvala. Lovorka Jakopec – ravnateljica parka prirode Žumberak predstavila je Ustanovu koja na poseban način skrbi o Žumberku i aktivnosti koje se provode na očuvanju i predstavljanju Žumberka i njegove tisućljetne povijesti.
Na kraju je Žumberački biskupski vikar Mile Vranešić u nadahnutom govoru opisao je životni put Tadije Smičiklasa i to od djetinjstva u Reštovu,a preko školovanja do aktivnosti kao Predsjednika Akademije znanosti i umjetnosti, Matice Hrvatske, rektora Zagrebačkog sveučilišta, saborskog zastupnika, rektora grkokatoličkog sjemeništa itd. Kao glavo i kapitalno djelo Tadije Smičiklasa istaknuo je Diplomatički zbornik – zbirku hrvatskih povijesnih dokumenata koji su među ostalim bili temelj dokazivanja hrvatske državnosti. Ako Antu Starčevića nazivamo „ocem domovine“ u političkom smislu onda s punim pravom možemo ustvrditi da je Smičiklas otac domovine u znanstvenom smislu zaključio je prečasni Vranešić.
Zajednički zaključak je bio da je djelo akademika Smičiklasa toliko značajno i opsežno da je potrebno puno više ovakvih manifestacija kako bi se u potpunosti valoriziralo njegovo djelo. Za to će sigurno biti prilika slijedeće godine kada se navršava 100. obljetnica Smičiklasove smrti.
Gosti su imali prilike razgledati izložena djela Tadije Smičiklasa što je omogućila gđa Mira Čebušnik iz Knjižnice grada Samobora, te izložbu starih fotografija i knjižnicu Sošičke udruge žena Žumberačke vile. KUD Marko Vukasović predstavio je žumberačke narodne nošnje i izložio prekrasne primjerke žumberačkog veza.
Žumberčanke: Marija Hranilović i Alenka Crljenica
Na kraju događanja svi zaslužni,a koji su pomogli da se održi ovaj skup dobili su prigodne darove i to sa motivima Žumberka i Sošica,a njihova imena su: Mira Čebušnik, Nino Škrabe, Mile Vranešić, Lovorka Jakopec, Zdravko Bubanović (poduzeće Telur), Željko Radić (poduzeće Raimpex), Općina Žumberak, Alenka Crljenica, KUD Marko Vukasović, Zorica Ličko i akademski kipar Petar Ujević. Ovaj umjetnik je prošle godine izradio bistu od pilota Miroslava,a koja danas krasi sošički trg.
Zabavni program na sošičkom trgu potrajao je do dugo u noć. Grupa Veseli Žalci je učinila ovaj događaj još ljepšim,a svi prisutni su uživali u pjesmi i plesu. Medijski ovaj događaj je popratila karlovačka televizija( tv 4r), Radio Samobor, Glasnik Samobora, jaska. hr, Glas koncila i IKA-a. Posebna zahvala vatrogascima iz Sošica koji su omogućili da se ovaj skup održi u njihovom prostoru,a koji je zadnjih godina dosta uljepšan.
U nedjelju nakon svete liturgije koja je za akademika Smičiklasa služena u crkvi u Sošicama posjetitelji su imali prilike razgledati vrijednu i lijepu entnografsku zbirku u Samostanu časnih sestara Bazilijanki pod stručnim vodstvom prof. Dragice Cvetan Žakula.
Ovu vrijednu zbirku starina osnovao je rektor Ivan Pavković i to 1976.godine. Nakon razgledavanja bio je prigodni domjenak.
Željko Hranilović i Milan Radić(Mićo)